HABER

Yayın Tarihi: 1 Kas 2011 | Tevfik Uyar

0

Cep Telefonu Tümöre Sebep Olmuyor

Cep telefonlarının beyin tümörü riskini arttırıp arttırmadığına yönelik sürdürülen en büyük araştırma tamamlandı: Sonuç negatif.

Danimarkalı araştırmacılar tarafından 18 yıldır sürdürülen ve 358 bin 403 cep telefonu kullanıcısını kapsayan çalışma nihayete erdi. Araştırmacılar, beyin tümörü riski ile cep telefonu arasında bir ilişki olduğuna dair kanıt bulamadılar.

Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması bu cihazların merkezi sinir sistemi üzerinde yan etkileri olabileceğine dair kaygıları da beraberinde getirmiş, daha önce az sayıda kullanıcı üzerinde yürütülen çalışmaların uzun dönemli kullanım ile beyin tümörü arasında korelasyon bulunabileceğine yönelik sonuçlarına dayanarak Uluslar arası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC: International Agency for Research on Cancer) cep telefonundan kaynaklanan radyo dalgalarını muhtemel kanserojen etkenlerden birisi olarak ilan etmişti.

Danimarkalı araştırmacılar, ulusal GSM operatörlerinin ve Danimarka Kanser Veritabanı’nın sağladığı bilgilerle 1982 ve 2007 yılları arasındaki verileri değerlendirdi.

Araştırmacılar önce 1982 ve 1995 yılları arasında cep telefonu kullanıcısı olanlarda 1996 ve 2002 yılları arasında karşılaşılan beyin tümörü vakaları oranını tüm nüfus ile karşılaştırdı. Daha sonra örnek grubu 13 yıldan fazladır telefon kullanıcısı olanlarla sınırlayan araştırmacılar bu defa bu sınırlanmış grubu cep telefonu kullanıcısı olmayan nüfus ile karşılaştırdı ve her iki durumda da anlamlı bir korelasyona ulaşamadı.

British Medical Journal’da yayınlanan araştırma, uzun süreli cep telefonu kullanımı ile beyin tümörü arasında bir ilişki olmadığını gösterse de çalışma sahibi araştırmacılar yoğun olarak cep telefonu kullanan veya 10-15 yıldır cep telefonu kullananlarla ilgili sonuçlarda hata oranını minimize edilmek için daha büyük örnek gruplarla çalışılması gerektiği konusunda görüş bildirdiler.

Kaynak: ScienceDaily

Etiketler: , ,


Yazar

İTÜ Uçak Mühendisliği ve İstanbul Kültür Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans mezunudur. Organizasyonel davranış ve örgüt psikolojisi üzerine çalışmıştır. Aynı sahada doktora eğitimine devam eden Uyar, sosyoloji lisans öğrencisidir ve bilimkurgu öyküler yazmaktadır. / Google


Yorum yapın (Facebook, Twitter gibi hesaplarınız geçerlidir.)

Back to Top ↑
 • Patreon’dayız

 • Bizi Takip Edin

 • iTunes Bağlantısı

 • Reklam Alanı

 • Destekçiler

 • E-POSTA LİSTESİ

  Yeni bir yayınımız yayımlandığında e-posta yoluyla haberdar olmak için adresinizi bu alana girin.

  Diğer 99.811 aboneye katılın

 • Hızlı Takvim

  Kasım 2011
  P S Ç P C C P
      Ara »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930