VİDEO

Yayın Tarihi: 1 Kas 2011 | AÇIK BİLİM

3

Yorumsuz: Randi ve “Horoskop”

James Randi, sınıftaki öğrencilere, onların doğum tarihlerine göre ayarladıklarını söylediği astrolojik bir metin verir. Daha sonra da öğrencilerin okudukları metnin kendilerine ne kadar uyduğunu düşündüklerini öğrenmek üzere bir oylama yapar…

Sonuçlar şaşırtıcıdır, zira sınıfın büyük bir kısmı, okudukları metnin neredeyse tamamının kendilerini anlattığını düşünür, ancak…

Randall James Hamilton Zwinge adıyla Kanada Toronto’da dünyaya gelen James Randi (d. 7 Ağustos 1928) veya sahne adıyla “The Amazing Randi” illüzyonist ve sözdebilim alanındaki hileleri ortaya çıkarmaya çalışan ateist bir araştırmacıdır ve James Randi Eğitim Vakfı’nın kurucusudur. Randi’nin eğitim kurumu herhangi bir paranormal, doğaüstü veya okült bir güce sahip olduğunu bilimsel testler altında kanıtlayan kişiye 1 milyon dolar ödül vereceğini açıklamıştır. Bugüne kadar bu ödülü kazanabilen kimse olmamıştır.(Kaynak: Vikipedi)


Yazar

Açık Bilim Podcast Kanalı, 2011 yılından bu yana aktif olan, ücretsiz bilim yayınları içeren bağımsız bir bilim medyasıdır.


3 Responses to Yorumsuz: Randi ve “Horoskop”

 1. Forer Etkisi aklımda canlandı birden.

 2. Tevfik Bey’in, bir radyo yayını esnasında Ömer Bey’e yaptığının bir türevi. :) Ömer Bey’in balıklama atlayışı ve Tevfik Bey’in hunharca oltayı çekişi, programın en eğlenceli bölümüydü şüphesiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑
 • Abone Ol

  Yayınlarımıza cihazlarınızdan abone olmak veya bizleri sosyal medyada takip etmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

 • Patreon’dayız

 • Reklam Alanı

 • Destekçiler

 • E-POSTA LİSTESİ

  Yeni bir yayınımız yayımlandığında e-posta yoluyla haberdar olmak için adresinizi bu alana girin.

  Diğer 99.198 aboneye katılın