PODCAST

Yayın Tarihi: 24 Kas 2011 | Çağrı Yalgın

5

PROF. DR. FİLİZ ONAT İLE EPİLEPSİ ARAŞTIRMALARI ÜZERİNE

Açık Bilim Cepyayını için ilk söyleşimizi, epilepsi araştırmaları ile tanınan Prof. Dr. Filiz Onat ile yaptık.

Play

Prof. Dr. Filiz Onat

Prof. Onat, hâlen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Epilepsi Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürü, ve Beyin Araştırmaları Derneği‘nin önceki başkanı. Hoca’nın onlarca bilimsel makalesi var, ancak biz en günceline odaklandık.

Kendisine söyleşi için bir kez daha teşekkür ederiz.

Notlar

Etiketler: , , ,


Yazar

Tampere Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı olarak mitokondri hastalıklarını genetik yöntemlerle inceliyor. Daha önce de Japonya'daki RIKEN Beyin Bilimleri Enstitüsü'nde sinir hücrelerinin uzantılarının oluşumundaki ırsi etmenleri inceleyerek Saitama Üniversitesi'nden doktora almıştı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Bornova Anadolu Lisesi mezunu.


5 Responses to PROF. DR. FİLİZ ONAT İLE EPİLEPSİ ARAŞTIRMALARI ÜZERİNE

 1. Nihan Carcak says:

  Bugun toplum genelinde oldukça sık rastlanan bir hastalık olan Epilepsi alanında yapılan temel bilim araştırmaları hakkında merak edilen birçok sorunun aydınlatıldığı bir soylesi olmus. İcerisinde bircok onemli mesajin yer aldigi bu degerli soylesinin evrensel bilime katkıda bulunmayı hedeflemis genc arastirmacilara ulasmasına aracilik ettigin icin, Cagri seni kutluyor ve basarilarinin devamini diliyorum.

 2. elçin deveden says:

  Keyifle dinledim..Bu röportajların etkin olarak devamını diliyor, tebrik ediyorum…

 3. Osman Tansel says:

  Yanıp sönen ışıkların epilepsi nöbetlerini tetiklediği gerçeğine istinaden, Emniyet Gn.Md.lüğü talimatıyla sürekli tepe lambası açık dolaşan polis araçlarının özellikle yoğun ve yavaş akan trafikte tehlike yarattıkları söylenebilir mi? Bazen dakikalarca bir ekip arabasının arkasında yol almak zorunda kalanlar için epilepsi krizi riski var mıdır?

  • Bu konuda bulabildiğim uzman görüşü (Harding vd., 2005), bu nöbetleri yaratan görüntülerin bazı özel niteliklere sahip olduğu yönünde: Metrakareye 20 kandeladan fazla aydınlanma, 3 hertzten fazla frekans, merkezi görme alanının en az %10’unu kaplama gibi, hem ışığın kaynağını, hem de bireyin ışığa göre konumunu ilgilendiren ayrıntılar.

   Bahsettiğiniz ışıkların bu niteliklerde olup olmadığını bilmiyorum.

   Bunun yanı sıra, polis araçları trafikte çokça bulunduğundan, üzerlerindenki ışıklar nöbete sebep olacak özellikte olsaydı şimdiye kadar birkaç vaka duyardık gibime geliyor. Ama bu olmayacağının garantisi değil tabii.

Yorum yapın (Facebook, Twitter gibi hesaplarınız geçerlidir.)

Back to Top ↑
 • Patreon’dayız

 • Bizi Takip Edin

 • iTunes Bağlantısı

 • Reklam Alanı

 • Destekçiler

 • E-POSTA LİSTESİ

  Yeni bir yayınımız yayımlandığında e-posta yoluyla haberdar olmak için adresinizi bu alana girin.

  Diğer 99.731 aboneye katılın

 • Hızlı Takvim

  Kasım 2011
  P S Ç P C C P
      Ara »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930