HAZİRAN AYI GÖKYÜZÜ REHBERİ

Haziran Ayında Gökyüzü Genel Görünümü

Merhaba sevgili Açık Bilim dergisi okurları. Yeni sayımızın gökyüzünde neler var köşesinde Haziran ayında gezegenlerin konumları, takımyıldızların konumları ve bu döneme özel gök olaylarından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

Merkür

Merkür , Güneş sisteminde Güneşe en yakın olan gezegendir. Güneşten uzaklığı ortalama 57,909,050 km’dir. Güneşe bu kadar yakın olması maalesef gözlemlenmesini çok zorlaştırmaktadır. Konumu gereği bu ayda da güneşe çok yakın olmasından dolayı bu ay gözlenemeyecektir.

Venüs

Venüs gezegeni Güneşe 2. en yakın gezegendir. Güneşe uzaklığı 108,209,184 km’dir. Fakat geçen ayda olduğu gibi konumu gereği Güneşin görünen diski üzerine ilerlediğinden bu ay gözlemlenemeyecek. Ama Venüs gezegeninin bu ay size bir sürprizi var. En sonuncusu 8 Haziran 2004 tarihinde gerçekleşen ve tekrar gözlemlemek için 100 yıl kadar beklemeniz gereken “Venüs Geçişi” 6 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Ayrıntıları dergimizin bu sayısında yayınlanan konuyla ilgili yazısında okuyabilirsiniz.

Mars

Güneş’e uzaklığı bakımından 4. Olan kızıl gezegen bu ay tamamen gökyüzünde ve batı ufkundan yüksek bir biçimde gözleme uygun.  25 ve 26 Haziran tarihlerinde uydumuz Ay ile yakın gözükecekler.

Saturn

Çeşitli sayılarda irili ufaklı taş ve buz parçalarından oluşan halkasıyla bütün ihtişamıyla ay boyunca gökyüzünde olacak. Günler ilerledikçe batı ufkuna yaklaşacak.

Ay Evreleri:

 

About the Author
Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Yüksek Lisans öğrencisi. Kepler Uzay Teleskopu verileri ile Exoplanet keşfi, Yerden Exoplanet yeni gözlem ve analiz yöntemleri üzerine çalışıyor. Ankara Üniversitesi Rasathanesinde gözlem sorumlusu ve teknik ekip üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir