9. SAYIMIZ VE AÇIK BİLİM KAVRAMI Tem'12

ETİKETLER

İLGİLİ YAZILAR

PAYLAŞ

QR KODU

QR:  9. SAYIMIZ VE AÇIK BİLİM KAVRAMI

SPONSOR BAĞLANTILAR

9. SAYIMIZ VE AÇIK BİLİM KAVRAMI

Dokuzuncu sayımızdan sizlere merhaba,

Şu günlerde Batı basınında ‘açık bilim’ terimi daha çok duyulur oldu. Bilimin kendi işleyişine dair tartışmalarda bu terim iki şekilde karşımıza çıkıyor.

Bunlardan ilki geçen sayımızda Erdem Erikçi’nin bahsettiği, bilim yayıncılığındaki açık erişim tartışmaları: Özellikle bazı yayınevlerinin fahiş fiyat politikaları, bunların akademik dergilerine abone olan üniversite kütüphanelerini isyana geçirdi. Bu da birkaç yayınevince halihazırda uygulanmaya başlanmış yeni bir akademik yayın modelinin önünü iyice açtı. Bu modele göre makaleler internet üzerinden tüm dünyaya ücretsiz olarak sunuluyor. Dergicilik masrafları ise  yayını hazırlayan akademisyenlerden (veya kurumlarından) alınan göreli küçük bir ücret ile karşılanıyor.

Bu ücretsiz erişimin yaygınlaşmasından en çok yararlanacak kesim, özellikle gelişmemiş ülkelerde çalışan ve kurumları akademik yayınevlerinin aboneliklerini karşılayamayan bilim insanları olacak. Ama bunun yanı sıra, akademik bir kurumda çalışmadığından akademik yayınlara erişimi olmayan, ama işini bilimsel temellere oturtmak isteyen, her milletten hekim, mühendis ve diğer meslek erbabının bu makalelere daha çok erişebileceğini, ayrıca meraklı lise ve üniversite öğrencilerinin de akademik yayınlarla daha erken tanışarak bilim kültürlerini daha erken geliştirebileceklerini umabiliriz.

Açık bilim teriminin kullanıldığı diğer bir bağlam ise bilimsel süreçte elde edilen verilerin kamuoyuna sağlanması: Batı ülkelerinde birçok siyasi karar bilim insanlarının görüşlerine dayanılarak alındığı için, bu görüşlerin dayandığı verilerin, tahlillerin ve tartışmaların, kamuoyunun ve diğer bilim insanlarının denetimine açık olması talepleri yükseliyor. İlke olarak buna karşı çıkan yok ama muazzam boyuttaki verilerin kamuoyuna hangi altyapıyla sağlanacağı sorusunun cevaplanması gerekecek. Bunun yanı sıra sunulan verilerin hangi gözlem ve deneylerin sonucu olduğunun ve ne mânâya geldiğinin de açıklanması, ya onları elde etmiş bilim insanlarının ya da bunun için ayrıca işe alınacak başkalarının zamanını alacak.

Açık Bilim dergisini toplumun bilime erişimini artırmak amacıyla hazırlayan bizler bu iki noktaya da katılıyoruz. Bilimin her açıdan daha da saydamlaşması, daha açık, yani herkesçe daha anlaşılabilir ve daha sorgulanabilir olması taraftarıyız.

Ayrıca hep yinelediğimiz gibi, katkılarınıza da açığız: Yorumlarınız, eleştirileriniz, sorularınız ve hazırlayacağınız yazılarınızı bekliyoruz.

Bizlerden de son bir haber: Artık dergimizi her ayın 1’inde değil, ilk pazartesi günü yayınlayacağız.

Gelecek ayki sayımızda görüşmek üzere…

Açık Bilim ailesi

Yazar hakkında: AÇIK BİLİM


Açık Bilim, 2011 yılı Kasım ayında ilk sayısını çıkarmış olan aylık çevrimiçi bilim dergisidir.