Haberler:

  • Kaliforniya Üniversitesi’nden teyit geldi: Satürn her zaman halkalı değilmiş. Cassini bulgularını analiz eden araştırmacılar, Satürn’ün halkalarının bir kuyruklu yıldız ya da Kuiper kuşağı cisminden kaynaklandığını doğrulayan bulgulara ulaştılar.

Kaynak:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190117142159.htm

  • Yapay zekâ yeni bir hominid türü keşfetmiş olabilir. İspanya merkezli Centre for Genomic Regulation enstitüsü Asyalı insanlara ait DNA’yı derin öğrenme ve istatistik yöntemlerle analiz ettiklerinde bilinmeyen bir hominid türünden kalıntılara rastladılar.

Kaynak:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190116122650.htm

  • Antarktika’daki Mercer gölünde küçük hayvanlara ait kalıntılar bulundu. Bu sonuç şaşırtıcı oldu, çünkü kalın buz tabakası altında mikroskobik hayattan başkası beklenmiyordu. Örümcek ve solucan benzeri canlıların ne oldukları DNA analizlerinden sonra anlaşılacak.

Kaynak:

Cryptic remains of tiny animals have turned up in an Antarctic lake

  • Weizmann enstitüsündeki araştırmacılar Hawking ışınımı benzeri bir fenomeni laboratuvar ortamında elde etmeyi başardılar. Hawking’in karadelikler hakkındaki en önemli teorisiydi.

Kaynak:
https://www.sciencealert.com/scientists-have-stimulated-hawking-radiation-in-a-lab-analogue-of-a-black-hole

  • Tokyo Üniversitesi’nde elektrik alan ve morötesi ışın kullanarak mantıksal hesaplama yapabilen kimyasal cihaz geliştirildi. Böylelikle düşük güce ve yüksek performansa sahip, yeni bilgisayarların önü açılmış olabilir.

Kaynak:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190115121117.htm

—————————————————————————

Seslendirenler: Saynur Birsu Dönen , Doğukan Güzelşen

Müzik: Zamanusta, “Kararlı Denge”

_________________________________________________________________
Bu yayınımızı Ocak ayı ücretli abonelerimiz sayesinde gerçekleştirdik.

Ücretli abonemiz olarak bize destek vermek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:
https://www.patreon.com/acikbilim

Teşekkürler (Patreonda kayıtlı isimler kullanılmıştır):
Deniz Kozluklu, Sule Civi, Kaya Gökçe Dinçyürek, Okan Ulas Gezeroglu, Evren Akal, İpek Doğramacı, Yeşim Atalı, Tunç Kuyucu, Mehmet Soylu, Ediz Kırman, Zeynep Kiziltan, Koray Al, Ozgur Bozat, Zeynep Karartı, Tevfik Uyar, Çağrı Yalgın, Gursel Mutlu, Melis Aritman Alp, Cengiz Gokdeniz, Ozgur AGCAKAYA, Evren Aslankaraoğlu, Utku Sakallıoğlu, Arman Sernaz, Berkan Alper Kaya, Cem Karaoguz, Ihsan özyürek, Cenk Altı, Celil Bozkurt, Guven Atbakan, Yang Wen-li, emin gezer, Sifsty, özdemir bayraktaroğlu, Okyman, Arif Akar, Melike Ceren İnan, Gamze, Eren Şener, Evrim Ağacı, Sezer, Can Sürer, Sakine Atila Karaca, fatih karagülle, Cem Ünalan, aerkan, Cem Mergenci, Sertaç Tuncel

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AÇIK BİLİM

Açık Bilim Podcast Kanalı, 2011 yılından bu yana aktif olan, ücretsiz bilim yayınları içeren bağımsız bir bilim medyasıdır.