Serin gecelerde, açık gökyüzünde, gözlemlenebilecek milyarlarca cisimlerden bahsettiğimiz bu köşemizden tekrar merhabalar. Bu ay astronomi açısından oldukça hareketli. Özellikle, gözlemleyebilmek için herhangi bir gözlem aletine ihtiyaç duymadan katılabileceğiniz etkinlikler mevcut. Gökyüzünüz açık olsun.

 

Perseidler Meteor Yağmuru

Güneş sistemimizin pek çok üyesi vardır: Güneşimiz, gezegenler, asteroidler, kuyrukluyıldızlar gibi. Kuyruklu yıldızlar Güneş’in etrafında dolanırlar. Bazılarının belli yörüngeleri vardır. Bazıları da Güneş’in etrafında dolanırken Güneş Sistemi sınırlarının dışına çıkabilirler.

Kuyrukluyıldızlar donmuş halde çamur ve taş parçalarından oluşur. Belli bir şekilleri yoktur. Bilinen en meşhur kuyrukluyıldız Halley kuyruklu yıldızıdır. Kuyrukluyıldızlar yörüngelerinde ilerlerken güneşe yaklaştıklarında yüzeyindeki donmuş çamur çözülmeye başlar. Üzerindeki taş parçalarını irili ufaklı olarak atmaya başlayarak ismini aldığı şekli oluşturmaya başlar.

Kuyrukluyıldızlar Güneş’e yaklaştığında iki kuyruk oluşur: Birisi taş parçaları ve gaz bulutlarından kendi yörüngesi doğrultusunda oluşan, diğeri ise Güneş’in radyoaktif etkisinden ve Güneş rüzgarlarından kaynaklanıp Güneş’e dik doğrultuda oluşan ince bir gaz tabakasıdır. Güneş’ten uzaklaştığında bu ikinci gaz tabakası kaybolsa da taş parçaları kuyrukluyıldızın yörüngesi üzerinde kalmaya devam eder. Dünya, Güneş etrafındaki yörüngesinde dolanırken bu taş parçalarının olduğu alana girebilir. Böyle olunca da pirinç büyüklüğündeki taş parçalarından daha büyüklerine kadar cisimler Dünya atmosferine yüksek hızla girer. Boş uzaydan dolu atmosfere girerken parçacık hızla ısınır ve yanar. Bu sayede büyüklüğüne göre parlak bir şekilde anlık olarak gökyüzünde görülebilir. Halk arasında ″yıldız kayması″ olarak bilinen olay budur. Gene büyüklüklerine göre tamamen buharlaşırlar veya bir kısmı yere ulaşabilir. Bu parçalara uzaydayken meteorid, atmosfere girdiğinde meteor, yere ulaştığında da meteorit denir.

Kayan yıldızlar uzun süre gözlendiğinde gökyüzünde tek bir noktadan yayılıyor gibi görülürler. Bu noktaya radyan noktası denir. Radyan noktası hangi takımyıldız üzerindeyse o takımyıldızın ismi ile isimlendirilir. Örneği Perseidler meteor yağmuru Perseus (Kahraman) takımyıldızından geliyormuş gibi görünmektedir.

Perseidler en meşhur meteor yağmurudur. Saatte 60’a yakın yıldız kayması görebilirsiniz. Maksimuma genellikle 13 ve 14 Ağustos’ta erişir. Fakat 23 Temmuz ile 22 Ağustos arasında Perseus takımyıldızından geliyormuş gibi görünen kayan yıldızlar bilin ki Perseidlerdir. Şehir ışıklarından biraz uzaklaşma imkânınız varsa bu şöleni kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

Venüs

Güneş doğmadan hemen önce doğu ufkunda gökyüzünün en parlak cismi olarak görülecektir.

 

Mars ve Satürn

Bu iki gezegen ufkun altında kalacağından gözlemlenemeyecek.

 

Jüpiter

Dev gaz gezegeni Jüpiter bu ay saat 02’den sonra doğu ufkundan yükselmeye başlıyor. Ay boyunca gözlemleyebilir ve meşhur Galileo uyduları Ganimet (Ganymede), Io, Avrupa (Europa) ve Callisto’yu da görebilirsiniz.

 

Ay Evreleri

 

Ağustos Ayında Gökyüzünün Genel Görünümü

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • merhaba,ramazan ay ının ortalarıydı sanıyorum cok cok parlak bir yıldız gördüm basta ucak zannettim cunku gordugum yıldızlardan daha parlak ve sanki yapay birşey gibi duruyordu fakat sonradan hareket etmedigini anladım ve yaklaşık 4 5 gün kadar gözlemledim çok güzel bir açıda duruyordu ve görmek icin engelim de yoktu. önümüz oldukça açık yani. sonra ertesi gün baktığımda yoktu. uydu olduğunu dusunuyordum ben simdi bu yoruma gore zamanlar da tuttuguna gore gezegenen mi gormus oluyorum ? o şey her neyse cok guzel gorunuyordu bilgileriniz icin de tesekur ederim umarım cevap gonderebilirsiniz.

Cihan Tuğrul Tezcan

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Yüksek Lisans öğrencisi. Kepler Uzay Teleskopu verileri ile Exoplanet keşfi, Yerden Exoplanet yeni gözlem ve analiz yöntemleri üzerine çalışıyor. Ankara Üniversitesi Rasathanesinde gözlem sorumlusu ve teknik ekip üyesi.