Efsanevi Apollo 11 görevi sırasında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in aya diktikleri bayrağın yerinde olmadığı düşünülüyor.

NASA’nın Ay Gözlem Yörünge Kamerası (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera: LROC) programında görev yapan yetkililerden Mark Robinson, LROC’tan elde edilen verilere dayanarak yazdığı bir raporda aydaki ABD bayraklarından birinin yerinde olmadığını belirtti.

Ay’daki bayrakların yeri, günün değişik saatlerde alınmış fotoğraflardaki gölgelerin değişimi ile tespit ediliyor. Robinson’a göre Ay üzerinde yer alan ABD bayraklarından biri hariç tamamı tespit edilebiliyor ancak efsanevi görev Apollo 11’in bayrağı yerinde yok.

Apollo 11 görevi dönüşünde Astronot Buzz Aldrin, görevleri sırasında diktikleri bayrağın yükseliş aracının eksozu yüzünden uçtuğunu sandığını söylemişti. Kendisinin 1969 yılında yaptığı bu gözlemi 2012 yılında alınan bu fotoğraflara bakılırsa doğru gibi görünüyor.

Apollo 12’nin iniş sahasındaki bir günü gösteren aşağıdaki video, bayrakların yerlerinde durduğunun nasıl anlaşıldığına dair bir örnek:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=r5dtcdmjOaE&w=480&h=360]

(Apollo 12’nin iniş sahasında dikilen bayrak videonun tam ortasında görünüyor ve farklı görüntülerde gölgesi de farklı şekillere dönüşüyor.  Ayrıca ışık değiştikçe, inişten kalan ayak ve araç izleri de belli oluyor. Ay’da atmosfer ve dolayısıyla hava olayları olmadığından bu izler varlığını koruyabiliyor.)

Aldrin haklıysa bayrak çoktan uçmuş ve şu an tespit edilemeyecek bir yer ve hale ulaşmış olabilir. Ya da hesaba katılmayan ancak bayrağın da görülmesini engelleyecek başka unsurlar var. Komplo teorisyenlerinin “aydaki esrarengiz olaylar” başlığı altında bu konuya değinecekleri günü de merakla bekliyoruz. Kimbilir, komplo teorisyenlerine göre bayrağı kaybedenler ya da çalanlar uzaylılar, esrarengiz güçler ve hatta belki Sovyetler bile olabilir.

Zira bilindiği üzere aya gidilmediğine, tüm o ay görevinin uzay yarışında öne çıkmak isteyen ABD’nin bir oyunu olduğuna dair pek çok komplo teorisi ortalıkta gezmeye devam ediyor. Yukarıdaki videoda ve aşağıda verdiğimiz bağlantılardan ulaşılacak onca yüksek çözünürlüklü fotoğrafa karşın hala Ay’a gidilmediğini iddia eden kişiler bulunması oldukça ilgi çekicidir. Tüm bu fotoğrafları aynı yalanı korumak için üretmek oldukça maliyetli ve gereksiz olmalı; kaldı ki diğer milletler de çoktan uzaya çıktılar ve bu görüntüleri özellikle bu kadar net olmasa da alabiliyorlar.

LROC’tan alınan tüm görüntülere http://lroc.sese.asu.edu/images/ adresinden ulaşılabilir.

Mark Robinson’un ilgili yazısına  fotoğraf ve videolarıyla birlikte aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

http://lroc.sese.asu.edu/news/?archives/620-Question-Answered!.html

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tevfik Uyar

Uçak Mühendisi ve Sosyologtur. Yüksek Lisans ve doktora çalışmalarını yönetim psikolojisi üzerine gerçekleştiren Uyar, biri popüler bilim, diğerleri bilimkurgu türünde üç adet kitap kaleme almış, üç adet kitabın çevirisini yapmıştır.