Mayıs ayı sonu itibariyle ülkemizdeki gaz miktarının artışı gökyüzümüzü kapatarak bir süre salim kafa ile gözlem yapmamızı engellese de umudun hala göklerde bir yerlerde olduğunu hatırlayarak rehberimize devam edelim. Gökyüzü rehberinizin gösterdiği yolların daima açık olması dileğiyle.

Merkür

Güneşe yakın olan Merkür gezegeni bu ay gözlenemeyecek.

Venüs

Ay ortasına kadar ufuktan yükselmesiyle ve sonrasında alçalmaya başlamasıyla ay boyunca Güneş battıktan hemen sonra o bölgedeki en parlak cisim olarak gözlenebilecektir.

venus

Mars ve Jüpiter

Ay ortasından itibaren doğu ufkundan, Güneş doğmadan hemen önce, iki gezegen de birbirlerine yakın görünümdeki pozisyonları ile yükselmeye başlıyor.

Satürn

Son ayların gözde gezegeni Satürn bu ay boyunca batı ufkuna doğru yaklaşarak gökyüzümüze veda etmeye hazırlanıyor. Ay sonunda doğru gece yarısından önce batmaya başlayacak.

Bu Ay Kaçırılmaması Gerekenler

27-28 Temmuz: Delta Aquarids Meteor Yağmuru. Saatte ortalama 20 meteor ile ortalama bir göktaşı yağmuru olan Delta Aquaridler Mardes ve Kracht kuyrukluyıldızının artıklarından oluşurlar. 12 Temmuz ile 23 Ağustos arasında izlenebilse de maksimuma 27-28 Temmuz tarihlerinde ulaşırlar. O tarihlerde ikinci çeyrekte bulunan Ay gökyüzünü epey aydınlatsa da gece yarısından sonra, karanlık bir bölgede daha fazla meteor gözlemi yapılabilir.

Ay Evreleri

evreler

Temmuz Ayı Genel Gökyüzü Görünümü

genel

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cihan Tuğrul Tezcan

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Yüksek Lisans öğrencisi. Kepler Uzay Teleskopu verileri ile Exoplanet keşfi, Yerden Exoplanet yeni gözlem ve analiz yöntemleri üzerine çalışıyor. Ankara Üniversitesi Rasathanesinde gözlem sorumlusu ve teknik ekip üyesi.