Havaların iyiden iyiye soğumasıyla soğuk gözlem gecelerinde yanınızda kalın kıyafetler ve bol kahve bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ne de olsa gözlem gecesi çok hastalanmamak lazım.

MERKÜR

Güneş’e en yakın gezegen Merkür gökyüzünde de Güneş’in üzerinde olacağından ay boyunca Merkür gözlenemeyecek.

VENÜS

Sera etkisinin birincil örneği Venüs gezegeni Güneş battıktan sonra çok kısa bir süre için batı ufkunda görülebilecek. Batı ufkundaki en parlak cisim Venüs gezegenidir.

venus

MARS

Kızıl gezegen Mars, saat 03’den sonra doğu ufkundan yükselmeye başlıyor. Ay boyunca yükselmesine devam edecek olan Mars için bu ay aslında pek gözlenesi bir ay değil. Yükselmesine devam ettikçe sonraki aylarda gece boyunca gökyüzünde olacağı konuma hızla ilerleyecektir.

JÜPİTER

Jüpiter de tıpkı Mars gibi geç saatlerde doğu ufkundan yükselmeye başlıyor. Saat 01’den sonra yükselmesine başlayan Jüpiteri doğu ufkundaki parlaklığından tanıyabilirsiniz. Kışın gelişinin habercisi Orion takımyıldızı ile birlikte yükselen Jüpiteri doğduıktan sonra gece boyunca gözlemleyebilir ufak bir teleskobunuz varsa Galileo uydularını ve Jüpiter üzerindeki gaz yapılarını gözlemleyebilirsiniz.,

jupiter

 

SATÜRN

Halkalı şeker Satürn gezegeni, Güneş battıktan sonra batı ufkunda 1-2 saat süreyle gözlenebilir. Ay başından sonuna doğru yüksekliği gittikçe azalacak ve Gök küre üzerinde Güneş’in üzerine doğru ilerleyecektir. Bu durumda Satürn’ü gözlemlememiz imkansız olacaktır.

Bu Ay Kaçırılmaması Gerekenler

8 Eylül: Ay, Venüs ve Satürn yakınlaşması. Yanlış anlamayın lütfen, bu yakınlaşma bu cisimlerin Güneş sisteminde birbirine yakınlaşması değil, bizim gökyüzünde gördüğümüz 2 boyutlu gök küre düzlemindeki yakınlaşmadır. Bu cisimleri yanyana göreceğiz. Tıpkı Türkiye bayrağındaki Ay-Yıldız’ın yan yana durması gibi.

yakinlasma

22 Eylül: Eylül ekinoksu Türkiye Bölge Zamanına göre 23:44’de gerçekleşecektir. Güneş ışınları dik olarak ekvator’a düşecek, gece ve gündüz süreleri eşit olacaktır. Bugün aynı zamanda kuzey yarı küre için sonbaharın ilk günü, güney yarı küre için baharın son günüdür.

Ay Evreleri

evreler

Eylül Ayı Gökyüzü Genel Görünümü

genel

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cihan Tuğrul Tezcan

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Yüksek Lisans öğrencisi. Kepler Uzay Teleskopu verileri ile Exoplanet keşfi, Yerden Exoplanet yeni gözlem ve analiz yöntemleri üzerine çalışıyor. Ankara Üniversitesi Rasathanesinde gözlem sorumlusu ve teknik ekip üyesi.