Safe Jets AviaCourse Avibrary Entropol

Herkese Aralık sayımızdan merhabalar! ISON’un bizleri Kasım ayında heyecanlandırması ile güzel bir ayı geride bıraktık. Bu yazıyı yazdığım zamanda geri döndüğü haberini aldık

(http://www.nasa.gov/content/goddard/comet-ison-may-have-survived/#.UpjSauF-uky)

Eğer ki büyük bir parçası halen kalmış ise gündüz bile görebileceğimiz parlaklıkta gökyüzünde olacaktır.  Bakalım bizler ISON’u beklerken, bu ay bizleri neler bekliyor.

VENÜS

Venüs gezegeni ay sonuna doğru gittikçe alçalsa da Güneş battıktan sonra Batı ufkundaki en parlak gökcismi olacaktır. 1 saat civarında gözlenebilir. Venüs bir “iç gezegen” olduğundan tıpkı uydumuz Ay gibi evreler gösterecektir.

Dünya ile Güneş arasında kalan gezegenlere iç gezegenler denir.
Dünya ile Güneş arasında kalan gezegenlere iç gezegenler denir.

MARS

Gece yarısından sonra doğu ufkundan yükselmeye başlayan kızıl gezegen her gün biraz daha erken doğacaktır.

mars

JÜPİTER

Gökyüzümüzün vazgeçilmezi, Güneş sistemimizin en büyüğü Jüpiter gezegeni, Güneş batarken doğu ufkundan yükselecek, Güneş doğarken batı ufkundan batacaktır. Gecenin en parlak cisimlerinden biri olarak direk dikkatinizi çekecektir.

Kış üçgeni ve İkizler takımyıldızı üzerinde bulunan Jüpiter.
Kış üçgeni ve İkizler takımyıldızı üzerinde bulunan Jüpiter.

SATÜRN

Halkalı gezegen Satürn bu ay Güneş’in hükümdarlığından kurtulup ay sonuna doğru kendini göstermeye başlayacak. Fakat bütün gece gözlemleri için halen beklememiz lazım.

Bu ay kaçırılmaması gerekenler

13-14 Aralık –  Geminids (İkizler) Meteor yağmuru. Geminids meteor yağmuru, meteor yağmurlarının kralıdır. Saatte 120 adet meteorun atmosferimize girişini gözlemleyebilirsiniz. Bu küçük taşların kaynağını 3200 Phaethon isimli asteroid oluşturmaktadır. 7-17 Aralık arasında gözlem yapabilirsiniz. 13-14 Aralık, bu yağmurların maksimuma ulaşacağı tarihlerdir. En çok “yıldız kayması” gözlemleyen siz olmak istiyorsanız, ışık kirliliğinden uzak yerleri tercih etmeniz gerekli.

21 Aralık – Aralık Gündönümü. Kuzey yarım küre için yaz başlangıcı, Güney yarı küre için kış başlangıcı olan bu günde, kuzey yarı kürede en uzun gece yaşanacak. Artık gece süresi azalmaya başlayacak.

21-22 Aralık – Ursids Meteor Yağmuru. Ursid’ler saatte 5-10 meteor ile en küçük meteor yağmurlarından bir tanesidir. 17-25 Aralık tarihlerinde Tuttle kuyrukluyıldızının kalıntıları bu meteor yağmurunu oluşturur.

Ay evreleri

Aralık Ayında Uydumuz Ay Evreleri
Aralık Ayında Uydumuz Ay Evreleri

Aralık ayı gökyüzü rehberi

15 Aralık 00:00'da Gökyüzü Genel Görünümü
15 Aralık 00:00’da Gökyüzü Genel Görünümü

 

 

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cihan Tuğrul Tezcan

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü Yüksek Lisans öğrencisi. Kepler Uzay Teleskopu verileri ile Exoplanet keşfi, Yerden Exoplanet yeni gözlem ve analiz yöntemleri üzerine çalışıyor. Ankara Üniversitesi Rasathanesinde gözlem sorumlusu ve teknik ekip üyesi.