60 SANİYEDE BİLİM TURU (20 -27 Ocak 2019)

Haberler

  • British Medical Journal’da yayımlanan bir araştırma düzenli olarak yenen kızartmanın menopoz sonrası kadınlarda ölüm riskini %13 artırdığını ortaya koydu.

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190123191637.htm

  • Ay’ın ortaya çıkmasına neden olan Büyük Çarpışma (yani “Dünya’nın Thea ile çarpışması”) aynı zamanda yaşamın kaynağı olabilir. Petrolojistlerin araştırması, başta karbon ve azot olmak üzere yaşamın başlıca elementlerinin Thea’dan geldiğini öne sürüyor.

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190123144519.htm

  • İsveçli araştırmacılar Güneş enerjisini 18 yıl boyunca muhafaza edebilen özel bir sıvı geliştirdiler. Güneş ışığıyla dönüşüme uğrayan molekül, bir katalizör yardımıyla eski haline döndürüldüğünde hapsettiği enerjiyi geri bırakıyor. Maddenin kapasitesi kilogram başına 250 watt-saat.

https://www.sciencealert.com/scientists-create-liquid-fuel-that-can-store-the-sun-s-energy-for-up-to-18-years

  • Yeni yayımlanan bir çalışmaya göre 1971’de Ay’dan getirilen örnekler arasında “memleketine geri dönen” bir parça olabilir… Big Bertha adı verilen kayanın içerisinde Dünya orijinli olduğu düşünülen bir parça bulundu.

https://www.sciencealert.com/earth-s-oldest-rock-may-have-been-found-it-was-um-on-the-moon

—————————————————————————

Seslendirenler: Kübra Karacan , Doğukan Güzelşen

Müzik: Zamanusta, “Kararlı Denge”

_________________________________________________________________
Bu yayınımızı Ocak ayı ücretli abonelerimiz sayesinde gerçekleştirdik.

Ücretli abonemiz olarak bize destek vermek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:
https://www.patreon.com/acikbilim

Teşekkürler (Patreonda kayıtlı isimler kullanılmıştır):
Deniz Kozluklu, Sule Civi, Kaya Gökçe Dinçyürek, Okan Ulas Gezeroglu, Evren Akal, İpek Doğramacı, Yeşim Atalı, Tunç Kuyucu, Mehmet Soylu, Ediz Kırman, Zeynep Kiziltan, Koray Al, Ozgur Bozat, Zeynep Karartı, Tevfik Uyar, Çağrı Yalgın, Gursel Mutlu, Melis Aritman Alp, Cengiz Gokdeniz, Ozgur AGCAKAYA, Evren Aslankaraoğlu, Utku Sakallıoğlu, Arman Sernaz, Berkan Alper Kaya, Cem Karaoguz, Ihsan özyürek, Cenk Altı, Celil Bozkurt, Guven Atbakan, Yang Wen-li, emin gezer, Sifsty, özdemir bayraktaroğlu, Okyman, Arif Akar, Melike Ceren İnan, Gamze, Eren Şener, Evrim Ağacı, Sezer, Can Sürer, Sakine Atila Karaca, fatih karagülle, Cem Ünalan, aerkan, Cem Mergenci, Sertaç Tuncel

About the Author
Açık Bilim Podcast Kanalı, 2011 yılından bu yana aktif olan, ücretsiz bilim yayınları içeren bağımsız bir bilim medyasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir