Nasıl karar veriyoruz? Karar alırken beynimizde hangi bölgeler aktifleşiyor? Politik seçimlerimizi nasıl belirliyoruz ve buna nasıl karar veriyoruz? Neden kararsız kalıyoruz veya gün içinde basit seçimleri nelere dayanarak yapıyoruz? Bu sorular beynimizdeki karar mekanizmalarını anlamak için temel sorular olarak varlığını korumaktadır. Bir sinir hücreleri ağı olan beynimiz; geçmişimizi, tecrübelerimizi, bilgilerimizi ve karar anında duyu organlarımız aracılığıyla edindiğimiz çevresel bilgileri kullanarak gördüğü tüm diğer işlevlerin yanı sıra, karar vermemizi ve aynı zamanda bu kararın uygulanmasını da sağlamaktadır.

Dorsolateral prefrontal korteks, amigdala, striatum, hipokampus, singulat korteks, lateral orbitofrontal korteks ile birlikte birçok beyin bölgesinin beyin içindeki konumlarını, karar verme üzerindeki etkilerini, karar verme sırasında beyinde ortaya çıkan değişimlere kadar birçok konuyu konuştuğumuz bu yayınımızda aklınıza takılan birçok soruya cevap bulacağınızı düşünüyoruz.

Keyifli Dinlemeler…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AÇIK BİLİM

Açık Bilim Podcast Kanalı, 2011 yılından bu yana aktif olan, ücretsiz bilim yayınları içeren bağımsız bir bilim medyasıdır.