Bu bölümde yapay zekânın sanat yapıp yapamayacağı üzerine konuşuyoruz. Hatta sadece biz değil, Cem Say, Galip Dursun, Işın Beril Tetik ve Tolga Mırmırık da kısaca görüşlerini açıklıyorlar… Bakalım edebi sanatlarla ilgilenenler bu konuda neler düşünüyorlar?

Bu arada Tevfik, Emre’ye “yapay zeka müzikleriyle insan müziklerini ayırt etmeye” dayanan küçük bir test yapıyor… Bakalım sizler de çaldığımız müziklerin insan mı yoksa yapay zeka ürünü mü olduğunu bilecek misiniz?

01:00 Yapay zeka “sanatı” ve insandan farkı
08:00 Mikrofonu başkalarına uzatıyoruz…
10:00 Turing testini sanat için modifiye edersek…
11:00 Emre’nin sınavı: Hangisi yapay zeka? Hangisi insan?
20:35 Bager Akbay’ın yapay zekâ şiiri… Peki roman yazabilir mi?
24:00 Yapay zeka ressam olabilir mi?
28:00 Gelecekte insan sanatçılar yapay zekadan faydalanacaklar mı?

Hazırlayan ve Sunanlar: Emre Yorgancıgil ve Tevfik Uyar
Montaj: Doğukan Güzelşen
Çekim ekibi: Kübra Karacan, Saynur Birsu Dönen

_________________________________________________________________
Bu yayınımızı Ocak ayı ücretli abonelerimiz sayesinde gerçekleştirdik.

Ücretli abonemiz olarak bize destek vermek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:
https://www.patreon.com/acikbilim

Teşekkürler (Patreonda kayıtlı isimler kullanılmıştır):
Deniz Kozluklu, Sule Civi, Kaya Gökçe Dinçyürek, Okan Ulas Gezeroglu, Evren Akal, İpek Doğramacı, Yeşim Atalı, Tunç Kuyucu, Mehmet Soylu, Ediz Kırman, Zeynep Kiziltan, Koray Al, Ozgur Bozat, Zeynep Karartı, Tevfik Uyar, Çağrı Yalgın, Gursel Mutlu, Melis Aritman Alp, Cengiz Gokdeniz, Ozgur AGCAKAYA, Evren Aslankaraoğlu, Utku Sakallıoğlu, Arman Sernaz, Berkan Alper Kaya, Cem Karaoguz, Ihsan özyürek, Cenk Altı, Celil Bozkurt, Guven Atbakan, Yang Wen-li, emin gezer, Sifsty, özdemir bayraktaroğlu, Okyman, Arif Akar, Melike Ceren İnan, Gamze, Eren Şener, Evrim Ağacı, Sezer, Can Sürer, Sakine Atila Karaca, fatih karagülle, Cem Ünalan, aerkan, Cem Mergenci, Sertaç Tuncel

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Çok güzel bir konu üzerine biraz eksikleri olan bir program – ama sırf bu konuyu ele almış olmanız bile çok değerli bence, o yüzden zevkle dinledim. Son kısımda aslında biraz daha detaylı konuşulması gereken noktaya geldiğinizi düşünüyorum. Yapay zekadan sanatçı olur mu sorusunu neredeyse sadece yapay zeka üzerine odaklanarak çözmeye çalışmışsınız ama sanata dair yaklaşımınız çok sığ kalmış. Yapay zeka sanat yapabilir mi derken sanat nedir sorusu üzerinde de ciddi bir şekilde durmak gerekiyor – çünkü sorunun özünü ve kolay cevaplanamayacak kısmını bu oluşturuyor, yapay zeka değil. Bach’dan 300 yıl sonra bir bilgisayarın Bach’tan ayırt edilemeyecek kadar kaliteli taklitler yapması tabii ki çok önemli. Ama bu bir taklit, zaten olana dair bir zanaatkarlık. Bach’dan daha güzel Bach tarzı besteler yapan birisine şu çağda büyük yetenek denilebilir ama büyük sanatçı denileceğini pek sanmam, zaten Bach bu alanda yapacağını yapmış çünkü. Bugünün sanatçısı ise Bach’ın müziğinin peşinde değil artık. Sanat, insana ve hayata dair yeni bir söz söylemek, insan yaratıcılığı ile hayata dair yeni bir bakış getirmekse mesela, yapay zeka bunu ne derece anlayabilir ve insanlara ve hayata dair yeni ne söyleyebilir? Endüstri devrimi sonrası sanat akımlarında da çok ciddi kırılmalar oldu mesela, sanatçılar ifadelerinde çok daha soyut, estetik dışı alanlara yöneldiler, günümüzde sanatın sadece “güzellik / estetik” ile açıklanamacağı konuşuluyor. Bu yeni gelen yapay zeka çağında, sanat ve sanatçı yeni ne söyleyecek peki? Ve bunu yapay zeka, insandan önce söyleyebilir mi? Belki söyleyebilir, belki de olmaz. Ama üzerine düşünmek gereken daha çok bu sanırım.

AÇIK BİLİM

Açık Bilim Podcast Kanalı, 2011 yılından bu yana aktif olan, ücretsiz bilim yayınları içeren bağımsız bir bilim medyasıdır.