Carl Sagan (9 Kasım 1934 – 20 Aralık 1996)

“Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer...”

1990 yılında, Voyager I uzay gemisi dünyadan 6 Milyar Kilometre uzakta iken, güneş sistemine ait gezegenleri içeren Aile Fotoğrafları adı verilen bir dizi fotoğraf çekti. Dizinin son fotoğrafı, o zamanlar NASA’da görevli olan ünlü astronom Carl Sagan’ın isteği üzerine çekilmişti. Dünyayı, uçsuz bucaksız uzayın derinliklerinde 0.12 piksel büyüklüğünde küçücük  bir nokta olarak gösteren ve Soluk Mavi Nokta ismi verilen bu fotoğraf, daha sonra Carl Sagan’ın 1994 yılında yayınlanan aynı adlı kitabına da esin kaynağı oldu.

Açık Bilim ekibi olarak, dünyamızın şimdiye kadar en uzaktan çekilmiş bu fotoğrafını, Carl Sagan’ın güzel satırları eşliğinde okurlarımızla paylaşmak, Carl Sagan’ın konuşmasını Türkçe seslendirerek dilimizdeki kaynaklar arasına katmak istedik.

 

(Youtube ile sorun mu yaşıyorsunuz? DailyMotion için: http://www.dailymotion.com/video/x1t2ba5_soluk-mavi-nokta-turkce-seslendirme-acik-bilim_tech)

“Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her “yüce önder”, her aziz ve günahkâr onun üzerinde – bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.

Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza…”

Düzenleme: Işıl Arıcan, Seslendirme: Tevfik Uyar, Fotoğraflar: NASA, Metin: Vikipedi, Soluk Mavi Nokta, Müzik: Pain of Salvation –  Pluvius Aestivus

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • ilk sayısısından beri sitenizi ziyaret ediyorum. Bu sitede emeği geçen yazarlara ve herkese çok teşekkürler. Videoda çok anlamlıydı tekrar emeğiniz için teşekkürler bende sizi takip ettiğmizi bilmeniz açısından ilk defa yorum yazıyorum.

  • Hem güzel sözleriniz için, hem de vakit ayırıp yazdığınız için teşekkür ederiz. Emeğimizin boşa gitmediğini görmekten çok memnun oluyoruz. Varsa önerilerinizi de bekleriz.

 • Tüyler ürpertici güzellikte ve gerçeklikte. Sakın yayınlarınızı kesmeyin emi, bu yaşamın sizin gibilere ihtiyacı var.

 • Merhaba,

  Video EMI tarafından telif hakkı nedeniyle yasaklanmış, izleyemedim. Bilginize.

  Elinize sağlık.

   • bu video’ya yanlış hatırlamıyorsam pink floyd’un shine on you crazy diamond şarkısı çalıyordu, bu yüzden telif sorunu yaşanmış olabilir.. Ayrıca video’da bir tuhaflık var yani son dakikalarda ses netleşiyor ve müzik başlıyor.

 • Teşekkürler. Ne kadar gereksiz olduğumuzu ÖZELLİKLE de bu dünyanın sadece bize ait olduğunu düşünerek/davranarak ne kadar gereksiz/önemsiz olduğumuzu bir kez daha vurgulayan bu olağanüstü TANIMLAMA için. VEGAN (izm)

Işıl Arıcan

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra ABD'de Sağlık Yönetimi üzerine yüksek lisans ve ardından gene ABD'de tıbbi bilişim ve proje yönetimi üzerine danışmanlık yaptı. Halen Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde Bilgi İşlem Direktörü olarak çalışıyor. Çeşitli bilim dışı iddiaları ve hurafeleri inceleyen Yalansavar isimli blogun kurucusu ve yazarıdır.